Choď na obsah Choď na menu
 

 

Tabletku alebo Bylinky ?

 

54c2e2_10788e2c96c44434a65e98c8b8bea496-mv2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nielen naše prastaré mamy, ale aj dávnovekí predkovia poznali liečivé účinky rôznych rastlín a bylín. Herbálna medicína patrí k najstarším terapiám, ktoré ľudstvo od nepamäti využíva.

 

Mnohí z nás pri zdravotných problémoch, ako sú napríklad prechladnutie, zápal priedušiek, bolesť hlavy či reumatické ťažkosti, radšej ako po tabletke siahnu po osvedčených „babských" receptoch, ktorých základ tvoria liečivé rastliny.

   

ct9.gif

 

Liečba liečivými rastlinami sa vinie celou históriou ľudstva v dvoch podobách. Prvá -  tradičná ľudová, má prísny empirický pôvod, druhý typ je súčasťou oficiálnej medicíny, vyvinuli ho lekári a zaoberajú sa vedeckým výskumom účinku rastlín, príčinami ich účinku a ich presnou klasifikáciou.

 

 

ct9.gif

 

Ak by sme chceli nazrieť do histórie využívania liečivých účinkov rastlín, museli by sme sa vrátiť do dávnej minulosti. Prvopočiatky herbálnej medicíny pochádzajú pravdepodobne z dávnovekej Číny a spájajú sa s menom Shen Nong. Tento liečiteľ už pred 4700 rokmi učil ľudí rastlinky rozpoznávať a využívať ich liečivé účinky. Jeho meno sa spomína aj v istom vedeckom spise, ktorý vznikol o 2500 rokov neskôr a zaznamenáva až 252 liečivých rastlín. Poznatky Číňanov o herbálnej medicíne sa už v dávnoveku rozšírili aj do Egypta, Perzie či Indie. Liečivé rastliny využívali aj starí Gréci a Rimania. Záznamy o liečivých účinkoch až 600 rastlín sa zachovali napríklad v spise Pedaniusa Diosciridesa - armádneho chirurga, ktorý žil za vlády cisárov Claudia a Nera v 1. storočí n. l.. Históriou herbálnej medicíny by sme mohli putovať všetkými storočiami. Mnohé rastliny a byliny majú podnes svoje stále a nenahraditeľné miesto v liečbe i prevencii ochorení pohybovej či tráviacej sústavy, kože, ženských ochorení, srdcovo-cievnych chorôb, či ochorení dýchacích ciest.. 

tabl-or.jpg

 

Rozdiely medzi klasickou a alternatívnou medicínou

Západná (klasická)

:

Východná (alternatívna)

 

Lieky, antibiotíká

:

Bioaktívne doplnky

Odstraňujú následky chorôb

:

Odstraňujú príčinu

Špecialisti a lekári – 86 špecializácií

:

Organizmus berie ako jeden celok

Lieky majú presný chemický vzorec

:

Prírodná báza

Liečebný efekt rýchly, ale krátky

:

Pôsobia dlhšie, ale efekt je hĺbkový

Účinok liekov výberový

:

Pôsobenie komplexne

Vedľajšie účinky liekov

:

Bez vedľajších účinkov

Ničia choroboplodné zárodky

:

Pôsobia profylakticky t.j. ochranne, preventívne, zamedzujú nákaze

Antibiotíká spaľujú 90% energie imunitného systému

:

Posilňujú imunitný systém, urýchľujú uzdravovací proces, odďaľujú proces starnutia

vitaminy-tabletky-ovocie-lekarnik-lekar-11068-i11068w400h300xyz1001.jpg

40.gif